Jak dbać o powłokę lakierniczą na karoserii?

Lakier samochodowy zabezpiecza karoserię auta przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto wiedzieć, jak dbać o warstwę lakieru na samochodzie, aby jak najdłużej zachowywała dobrą kondycję. Jakie kosmetyki do pielęgnacji auta wybrać i jak je stosować?

Z czego składa się powłoka lakiernicza w aucie?

Aby zdecydować, jak dbać o karoserię auta, należy na początku zrozumieć, jak zbudowana jest warstwa lakieru samochodowego położona na niej. Nie jest to jednorodna powłoka szczelnie pokrywająca nasze auto. W rzeczywistości, składa się z kilku warstw.
Przed lakierem nakłada się materiał podkładowy, który pozostaje na karoserii. Podkład antykorozyjny do lakieru chroni karoserię przed zawilgoceniem i innymi czynnikami doprowadzającymi w dłuższej perspektywie do korozji. Najczęściej spotkamy się na rynku z podkładami zbudowanymi z dwóch warstw: podkładu wypełniającego i podkładu antykorozyjnego.
Na pokład nakłada się bazę pod lakier do samochodu. Jest to warstwa malarska, która w przyszłości będzie odpowiadała za kolor oraz za specjalne efekty (np. uzyskanie efektu nabłyszczenia lub matowienia, tudzież metalicznego połysku). Na lakier bazowy nakłada się nabłyszczacz do karoserii. Dzięki nabłyszczaczowi uzyskujemy ładny połysk lakieru. Jest to jednocześnie specyfik, którego zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed zarysowaniami i przed zabrudzeniem karoserii.

Jak dbać o powłokę lakierniczą w aucie?

Powłoka lakiernicza jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, jednak nie jest niezniszczalna. Aby odnawiać ją jak najrzadziej, warto zadbać o samochód w odpowiedni sposób. Przede wszystkim, istotne jest garażowanie samochodu. Pozostawianie go na długie godziny na słońcu doprowadza do szybszego płowienia lakieru, a także do powstawania odbarwień na karoserii. Jeśli nie mamy garażu, powinniśmy parkować w miejscu zacienionym – nie tylko latem, ale również zimą. Warto przy tym pamiętać, że zdecydowanie szybciej nagrzewa się karoseria auta w kolorze czarnym. Biały lakier odbija część promieni słonecznych i osiąga maksymalną temperaturę 40-50 stopni Celsjusza. Lakier czarny natomiast może rozgrzać się do 80 stopni C. Im wyższa temperatura lakieru, tym szybciej otwierają się jego pory i tym szybciej ulega on degradacji poprzez wchłanianie zanieczyszczeń.
Należy także pamiętać, że powłoka lakiernicza reaguje na wysokie temperatury. Podczas upałów, cząsteczki lakieru rozszerzają się, a gdy na zewnątrz panuje mróz, lakier się kurczy. Nie należy wystawiać auta na stale przemieniające się działanie obu tych czynników.

Jak dbać o lakier samochodowy?

Poza garażowaniem auta, konieczne jest także regularne jego mycie oraz stosowanie preparatów, które pielęgnują karoserię. Wskazane jest również woskowanie powłoki lakierniczej. Wosk jest dodatkową ochroną, która odbija brud oraz szkodliwe działanie wody. Zimą należy kupować syntetyczny wosk do karoserii. „Sztuczne” woski hybrydowe są zdecydowanie bardziej trwałe od wosków naturalnych. Dodatkowo, po każdorazowym myciu samochodu należy wytrzeć auto suchą szmatką lub nadmuchem powietrza o niezbyt wysokiej temperaturze.