Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Najczęściej zakup nawet używanego samochodu wiąże się z ogromnym wydatkiem. W związku z tym kwota, którą jesteśmy w stanie wydać na ten zakup, powinna być jak najlepiej zainwestowana. Niestety coraz częściej możemy się spotkać z osobami które nie są szczere i nie informują nas o faktycznym stanie pojazdu. Nie każdy z nas zna się na samochodach na tyle dobrze, aby we własnym zakresie sprawdzić, czy zakup danego samochodu jest opłacalny. Podpowiemy jak się z tym uporać!

Na początek – wstępne oględziny

Na początek warto pobieżnie obejrzeć samochód. Jeśli widzimy, że jest brudny i dokładniejsze oględziny np. podwozia nie będą możliwe warto pojechać na myjnię ręczną albo automatyczną. Często pod warstwą osadu nie zauważymy pewnych rzeczy, co może znacznie utrudnić ogólną ocenę danego samochodu. Jeśli samochód będzie już czysty można przejść do kolejnych kroków.

Oględziny szczegółowe – na co zwrócić uwagę?

– korozja – jeśli nie chcesz samochodu, który będzie wymagał poprawek lakierniczych musisz dokładnie obejrzeć wszelkie newralgiczne miejsca, w których często pojawia się korozja np. progi, drzwi, podłużnice, podłoga, klapa bagażnika. Często konkretne modele mają tendencję do korozji w specyficznych miejscach, więc warto przed oględzinami, zdobyć więcej informacji na temat konkretnego modelu.

– wycieki – w tym przypadku musisz być bardzo dokładny. Wszelkie niekontrolowane wycieki nie rokują zbyt dobrze. Jeśli zauważysz cokolwiek co budzi Twoje wątpliwości, powiedz to właścicielowi. Miejsca w których najczęściej występują wycieki to: okolice rozrządu, łączenie głowicy i bloku, miska olejowa, skrzynia biegów oraz układ kierowniczy (przekładnia oraz pompy wspomagania)

– zawieszenie – warto wykonać jazdę testową, aby sprawdzić czy zawieszenie pracuje prawidłowo oraz czy podczas jazdy nie słyszymy dźwięków, które mogą oznaczać, że układ zawieszenia nie jest do końca sprawny.

Oczywiście nie są to wszystkie rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę. Ważna jest również informacja na temat historii samochodu czy jego dokumentów. Coraz częściej osoby, które decydują się na zakup używanego samochodu, preferują oględziny w towarzystwie doświadczonych mechaników. Mamy wtedy pewność, że wszystko zostanie należycie sprawdzone. Możemy również sprawdzić samochód na stacji diagnostycznej, ale w takiej sytuacji musimy być przygotowani na dodatkowe koszta. Jeśli wiesz już, na co musisz zwrócić uwagę przy kupnie samochodu zapraszamy tutaj, aby dowiedzieć się gdzie szukać swojego wymarzonego modelu:

Gdzie kupić dobre auto używane?

Dodaj komentarz