Sezonowa wymiana opon – dlaczego jest taka ważna

Sezonowej wymianie opon poświęcono już nie jedną kampanię społeczną, a mimo to, polscy kierowcy niestety wciąż bagatelizują dane zagadnienie. Warto podkreślić, że w wielu krajach UE wyposażenie aut w zimowe opony jest uregulowane prawnie i na stałe zapisane w świadomości kierowców. Dlaczego zatem co sezonowa wymiana opon odgrywa tak ważną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy?

Wymiana opon – kiedy należy korzystać z opon zimowych

Dla niektórych kierowców wymiana opon to niestety myśl o dodatkowych kosztach. Zdarza się, że część kierowców chcąc uniknąć kolejek w warsztatach samochodowych, decyduje się na jazdę przez cały rok, o zgrozo, na oponach letnich lub zimowych, bez względu na panujące warunki pogodowe, tym samym zdecydowanie zwiększając zagrożenie na drogach, chociażby ze względu na wydłużoną drogę hamowania pojazdu. Dlatego, nie bez powodu przecież specjaliści zalecają wymianę opon na zimowe, kiedy temperatura spada poniżej 7oC.

Opona zimowa charakteryzuje się inną mieszanką gumy w porównaniu do opony letniej, co oddziałuje na przyczepność. Zimówka w niskich temperaturach nie twardnieje, co sprawia, że jest bardziej elastyczna, a to wpływa na bezpieczeństwo. Poza tym większa zawartość krzemionki sprawia, że taka opona przystosowana jest do jazdy w trudnych warunkach.

Ważnym elementem opony zimowej jest także rzeźba bieżnika. Na bezpieczną jazdę po śniegu, wpływ mają odpowiednie nacięcia bieżników na oponach zimowych, co powoduje zachowanie właściwej przyczepności. Poza tym takie opony charakteryzują się również specyficznym układem rowków, które odprowadzają spod kół błoto.

Warto pamiętać, że odpowiednie dopasowanie opon do warunków atmosferycznych daje nam gwarancję na optymalny czas hamowania, prawidłową eksploatację ogumienia oraz lepszą przyczepność.

Bez wątpienia bezpieczeństwo, które wiąże się z wymianą opon, to warunek komfortowej jazdy dla uczestników ruchu.

 

 

Popularne tagi : wymiana opon Tychy , opony Orzesze , wymiana opon Żory

Zadzwoń:

Zobacz stronę:
https://www.facebook.com/serwisoponkret/
wymiana opon

Dojazd: